Szczegółowo o straconych pieniądzach dla Gminy Działoszyce - Urząd Miasta i Gminy w DziałoszycachUrząd Miasta i Gminy w Działoszycach
A A+ A++ Kontrast

Szczegółowo o straconych pieniądzach dla Gminy Działoszyce

20-04-2022

Pod koniec marca br. otrzymaliśmy informacje z Urzędu Marszałkowskiego o przyznaniu dofinansowania na „Termomodernizację 6 budynków użyteczności publicznej” w Naszej Gminie.

W skład projektu wchodziły następujące budynki: UMiG w Działoszycach, MGOK w Działoszycach, budynek administracyjny na Stadionie Sportowym, Ośrodek Zdrowia w Stępocicach, budynek OSP w Dzierążni oraz OSP w Działoszycach.

Kwota jaka została przyznana na remonty to 3 946 045,74zł i było to 85% dofinansowania całego zadania, które opiewa na 4 642 406,72zł . W związku z tym wkład własny naszej gminy powinien wynosić 696 360,98zł. Dzięki przychylności Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, Nasz wkład mógł być pokryty z otrzymanego w 2021r. dofinansowania w kwocie 650 000,00zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na remont Ośrodka Zdrowia w Stepocicach, co oznacza, że budynek Ośrodka Zdrowia w Stępociach RÓWNIEŻ wszedł do wykonania termomodernizacji. Mianowicie- nieprawdziwe, kłamliwe i niesprawdzone są informacje, dotyczące zaprzestania remontu budynku Ośrodka Zdrowia w Stępocicach.

Podsumowując-kwota jaką mogliśmy dysponować to 4 642 406,72zł, z nadwyżki budżetowej zabezpieczyliśmy wkład własny gminy do tego zadania w kwocie 46 360,98zł, a to niespełna 1% angażowanej gotówki przez Gminę Działoszyce. Inwestycja ta nie wymagała zaciągania żadnych kredytów. Środki na realizację tego zadania były zabezpieczone. Wielkie zdziwienie budzi upór radnych, którzy nie chcą skorzystać z funduszu w pełni gwarantowanych na poprawę życia mieszkańców Naszej Gminy.

Przypomnijmy również fakt, że dwa tygodnie wcześniej Radni Rady Miejskiej odrzucili również kolejne ogromne dofinansowanie, dotyczące tego samego projektu lecz przeznaczonego na innych pięć budynków opiewające na kwotę 3 187 499,71zł. Pozbawione termomodernizacji zostały świetlice w Świerczynie-Lipówce, Woli Knyszyńskiej, Teodorowie, Bronocicach i Chmielowie. Niestety, do przygotowania tych zadań gmina poniosła już duże koszty. Audyt energetyczny budynków w wysokości 15 962,66zł oraz przygotowanie dokumentacji konkursowej w wysokości 30 258,00zł.

Na skutek działań znaczącej części Radnych Rady Miejskiej bezpowrotnie straciliśmy publiczne pieniądze- pieniądze Nas wszystkich. Bez podania jakichkolwiek mocnych argumentów.

Łączna kwota dofinansowania jaką pozyskaliśmy w 2022 roku dla mieszkańców naszej Gminy, a Radni ją beztrosko odrzucili w ostatnim miesiącu to 3 946 045,74zł + 3 187 499,71zł + 46 220,66zł = 7 179 766,11zł. Czy Radni Rady Miejskiej oszukali/okradli Naszą Gminę na ponad 7 milionów złotych i to tylko w 2022 roku⁉️⁉️

Wspomnieć należy również fakt, iż w 2021 roku Radni Rady Miejskiej NIE ZGODZILI SIĘ na przyjęcie pozyskanego dofinansowania w kwocie 2 122 013,00zł na budowę dwóch nowych świetlic w miejscowości Pierocice i Ksawerów oraz remonty kolejnych budynków użyteczności publicznej. Świetlice często są sercem wsi. To miejsca spotkań mieszkańców i ich gości, miejsca, które służą integracji wszystkich, zarówno młodszych i starszych mieszkańców. Radni Rady Miejskiej odrzucając te projekty zaprzepaścili szansę na rozwój, szansę na polepszenie warunków życia mieszkańców Naszej Gminy. W czyim imieniu działają? Na pewno nie reprezentują mieszkańców, skoro odrzucają możliwości rozwoju Naszej Gminy. To EWIDENTNE i ŚWIADOME działanie Radnych Rady Miejskiej na niekorzyść Gminy i Naszych mieszkańców, które będzie miało bardzo duże konsekwencje dla rozwoju Miasta i Gminy Działoszyce.

Kuriozalne tłumaczenia Radnych Rady Miejskiej dotyczące zadłużenia gminy wprowadzają mieszkańców Miasta i Gminy Działoszyce w błąd, na koniec 2021 roku gmina nie miała żadnego zadłużenia co potwierdza opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach.

Dlaczego więc blokowane są projekty? Trudno znaleźć odpowiedź.. czy to może działanie na złość Burmistrzowi? Czy to słabość intelektualna radnych i niezrozumienie intencji? Czy po prostu trzymanie się zasady „na złość mamy odmrożę sobie uszy”⁉️

To wstyd i kompromitacja dla Gminy‼️ Szkoda tylko, że to wszystko odbywa się kosztem mieszkańców Miasta i Gminy Działoszyce…


 • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Działoszycach
 • Elektroniczna Skrzynka Podawcza
 • Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego
 • Aplikacja door to door
 • Rozlicz PIT w gminie Działoszyce
 • Program Czyste powietrze
 • Powrzechny Spis Rolny 2020
 • Znak Projektu Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego i Unii Europejskiej
 • 100 rocznica odzyskania niepodległości
 • Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JST
 • ratusz.pl