Jubileusz 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sancygniowie - Urząd Miasta i Gminy w DziałoszycachUrząd Miasta i Gminy w Działoszycach
A A+ A++ Kontrast

Jubileusz 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sancygniowie

04-06-2022

Są zawsze tam, gdzie ich potrzeba… Ratują to, co inni spisali już na straty… Często jako pierwsi zjawiają się na miejscu wypadków drogowych… Walczą z żywiołami i usuwają ich skutki… To oni ochotniczo lecz z trudem i wysiłkiem pokonują przeszkody i opory…

Strażacy, to o nich mowa, świętowali w dniu dzisiejszym jubileusz 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sancygniowie.

Święto strażaków rozpoczęto od mszy świętej w kościele parafialnym pw. Św. Piotra i Pawła Ap. w Sancygniowie po której nastąpiło poświęcenie nowego sztandaru. Uroczysty korowód przeszedł z miejsca zbiórki w kierunku kościoła w asyście Gminnej Orkiestry Dętej z Dzierążni pod batutą kapelmistrza Pana Roberta Helaka.

Po zakończonym nabożeństwie rozpoczęła się kolejna część wydarzenia – uroczysty apel z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości oraz wręczenie medali i odznaczeń dla zasłużonych.

Podniosłą atmosferę i wyjątkowo uroczysty charakter uroczystości nadała obecność licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych zaproszonych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Przybliżenie bogatej historii tej jednostki pokazało zebranym, jak wiele w ciągu stu lat ta jednostka osiągnęła. W obchodach jubileuszu bardzo licznie przybyli goście honorowi reprezentujący administrację publiczną, służby mundurowe i organizacje społeczne.

Szanowni Państwo! Drogie Druhny i Drodzy Druhowie!

Świętujemy w tym roku 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sancygniowie. Jednostki, która nie tylko z racji swego wieku, ale również z powodu sprawności bojowej jest chlubą naszej gminy.

100 lat- to brzmi dumnie, 100 lat- to brzmi godnie

Piękny Jubileusz skłania do refleksji. Kondycja straży pożarnych odzwierciedla bowiem kondycję i rozwój naszej gminy. Kiedyś, trudno było skompletować wyposażenie osobiste dla strażaków ochotników, a buty, hełmy, mundury były towarem deficytowym. Dziś, nasza Ochotnicza Straż Pożarna w Sancygniowie posiada nowoczesną remizę, nowy wóz ratowniczo-gaśniczy marki IVECO EUROCARGO, profesjonalny sprzęt gaśniczy i wyposażenie do ratownictwa drogowego, a druhowie reprezentują wysoki poziom wykształcenia strażackiego i potrafią posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Nie bez kozery to właśnie Ochotnicza Straż Pożarna w  Sancygniowie zajęła I miejsce w powiecie pińczowskim w kategorii Jednostka OSP Roku w plebiscycie Strażacy Roku 2021. W 2020 roku  jednostka OSP Sancygniów została włączona do Krajowego  Systemu Ratowniczo Gaśniczego! W struktury Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego mogą wejść tylko najlepiej wyszkolone, wyposażone i wykazujące najwyższą gotowość operacyjną jednostki. Wejście w jego struktury to prestiżowe wydarzenie i ogromne wyróżnienie! Dzisiejsza kondycja naszych druhów jest zatem przykładem, jak wiele przez lata można zdziałać razem gdy panuje zgoda i wspólne zrozumienie.

Cieszy mnie to, że wśród mieszkańców naszej gminy są strażacy ochotnicy. To osoby, na których zawsze możemy polegać, gotowe działać w chwilach najcięższej próby, nie tylko podczas pożarów, ale także podczas innych żywiołów: nawałnic, powodzi i katastrof lotniczych. Przykładem wielkiej odwagi i sprawności była chociażby zeszłoroczna powódź, która tak okrutnie dotknęła naszą gminę. Strażacy są społecznikami, którzy nie wahają się stawiać swego życia i zdrowia dla dobra innych, aby nieść skuteczną pomoc bliźnim, ratować ludzkie życie i mienie.

Przy okazji tak godnego Jubileuszu należy cieszyć się z tego, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sancygniowie istnieje i działa na rzecz wsi, gminy, regionu i społeczeństwa lokalnego!

Życzę Wam Wszystkim by te wysiłki przynosiły radość i satysfakcję z dobrze spełnionego obowiązku, a myślą przewodnią niech będzie hasło „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Niech służy Wam dobre zdrowie, strażackie szczęście a wszelka pomyślność towarzyszy każdemu działaniu tak w pracy zawodowej, społecznej jak i w życiu osobistym. Niech mundur strażacki będzie symbolem honoru i pasji oraz powodem do uzasadnionej dumy.

Stanisław Porada

Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce


 • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Działoszycach
 • Elektroniczna Skrzynka Podawcza
 • Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego
 • Aplikacja door to door
 • Rozlicz PIT w gminie Działoszyce
 • Program Czyste powietrze
 • Powrzechny Spis Rolny 2020
 • Znak Projektu Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego i Unii Europejskiej
 • 100 rocznica odzyskania niepodległości
 • Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JST
 • ratusz.pl