Starostowie Dożynek Gminnych - Urząd Miasta i Gminy w DziałoszycachUrząd Miasta i Gminy w Działoszycach
A A+ A++ Kontrast

Starostowie Dożynek Gminnych

12-08-2022

21 sierpnia odbędą się Dożynki Gminne w Działoszycach. Jest to czas świętowania końca żniw, wyraz wdzięczności dla rolników i podziękowanie za ich pracę. Tradycyjnie już – jedną z najważniejszych ról pełnią tam Starostowie Dożynek, którzy uczestniczą w obrzędach.

Poniżej prezentujemy sylwetki gospodarzy Dożynek Gminnych.

Miło nam przedstawić Państwu Starostów tegorocznych Dożynek Gminnych.

Panią Ewelinę Helak z Dzierążni.

Pana Macieja Łączyka z Kwaszyna.

W imieniu Starostów Dożynek już dziś serdecznie zapraszamy Państwa na Gminne Święto Plonów w Działoszycach.

Starościną tegorocznych dożynek jest Pani Ewelina Helak, Pani Ewelina wraz z rodziną; mężem Robertem, synem Adrianem i córką Marleną mieszka we wsi Dzierążnia. Razem prowadzą gospodarstwo o powierzchni 25ha. Ich gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślinną, szczególnie na uprawę zbóż: owsa, pszenżyta, kukurydzy oraz warzyw. Pani Ewelina wraz z mężem ciągle modernizuje swoje gospodarstwo, a jego rozwój oparty jest o własne środki finansowe.

Pani Ewelina specjalizuje się w przygotowywaniu dla rodziny przetworów i weków na zimę. Należy również wspomnieć, że mąż Pani Eweliny i dzieci grają w Orkiestrze Dętej w Dzierążni, gdzie Pan Robert pełni funkcję kapelmistrza. Po ciężkiej pracy w gospodarstwie, chętnie siada z dobrą książką. Jak prawdziwa kobieta, najchętniej wolny czas spędza z dziećmi Marleną i Adrianem.  Wspólne zakupy czy wypad na basen to doskonały sposób na relaks- przyznaje pani starościna.

Jak przyznaje, gospodarstwo pochłania cały wolny czas. Wiadomość o tym, że została starościną dożynek, była dla niej miłym zaskoczeniem. – To dla mnie ogromne wyróżnienie. Nie każdy może zostać starostą dożynek gminnych.

Maciej Łączy, aktywny rolnik, wychowany w gospodarstwie rodzinnym, która ma swoje tradycje i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ma 26 lat, 50 hektarowe gospodarstwo prowadzi on  wspólnie z rodziną.

Gospodarstwo Pana Macieja  specjalizuje się w produkcji roślinnej, szczególnie w uprawie zbóż: pszenicy,  kukurydzy oraz warzyw. Jego rozwój w przeważającej mierze opiera się o własne, a częściowo o dofinansowania unijne.

Pan Maciej ukończył szkołę rolniczą w Cudzynowicach i studiował na wydziale ekonomiczno-rolniczym Uniwersytetu   Rolniczego  w Krakowie, co podnosi jego kwalifikacje i pozwala zdobytą wiedzę wykorzystać do prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju gospodarstwa. Niewątpliwie pociechą po ciężkim dniu pracy w gospodarstwie, jest spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.  bo to przy nich i dla nich nabiera energii i chęci do życia i dalszego działania.

Należy wspomnieć, że Pan Maciej jest również członkiem Orkiestry Dętej w Dzierążni, oraz Druhem Ochotniczej Straży Pożarnej również w Dzierążni.

Pan Maciej przyznał, że jest to dla niego ogromne  wyróżnienie.  – Jest to nagrodą za moją ciężką pracę i za pracę całej rodziny. Ktoś dostrzegł nasze zamiłowanie do ziemi, która za ciężki trud pracy rolnika, za troskę, jaką ją otacza, odwdzięcza się urodzajnym plonem.

– Będziemy godnie reprezentować wszystkich rolników z naszej Gminy. Mamy nadzieję, że nie zawiedziemy – mówią zgodnie.


 • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Działoszycach
 • Elektroniczna Skrzynka Podawcza
 • Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego
 • Aplikacja door to door
 • Rozlicz PIT w gminie Działoszyce
 • Program Czyste powietrze
 • Powrzechny Spis Rolny 2020
 • Znak Projektu Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego i Unii Europejskiej
 • 100 rocznica odzyskania niepodległości
 • Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JST
 • ratusz.pl