80 Rocznica Zagłady Społeczności Żydowskiej w Gminie Działoszyce - Urząd Miasta i Gminy w DziałoszycachUrząd Miasta i Gminy w Działoszycach
A A+ A++ Kontrast

80 Rocznica Zagłady Społeczności Żydowskiej w Gminie Działoszyce

06-09-2022

Łączy Nas pamięć…80 Rocznica Zagłady Społeczności Żydowskiej w Gminie Działoszyce❗️

„Przeszłość nie wraca, ale nie umiera…”

Szanowni Państwo, za nami dwudniowe oficjalne wydarzenia. Było pięknie, symbolicznie i wzruszająco…

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od wykładu Pana Krzysztofa Turczyńskiego, który przekazał słuchaczom bardzo dużo wiedzy i informacji o rodzinach żydowskich z Działoszyc. Swoje ciekawostki i wspomnienia przekazała nam również Pani Kinga Statowska.

W międzyczasie trwały warsztaty kuchni żydowskiej pod okiem Damiana Szczepańskiego , można było spróbować żydowskiego kawioru i hummusu a każdy z przybyłych gości mógł dołączyć do wspólnego lepienia pierogów i robienia gołąbków. Dziękujemy Ci Damian za pyszne jedzonko!

Zwieńczeniem tego wzruszającego dnia była projekcja filmu pt. „Myśliwy” Jessica Szczepańska , w którym zagrali sami mieszkańcy Działoszyc.

Drugi dzień zostanie na bardzo długo w naszej pamięci…! Odwiedził nas Menachem Daum. To reżyser filmu „Gra w chowanego”, który również wczoraj został wyemitowany. Następnie odsłonięty został Mural na budynku dawnego kina Relax, przedstawiający Dzialoszycki herb, który funkcjonował od 1939 roku. Wykonawcą tego przepięknego dzieła jest Dawid Dylawerski.

Przeszliśmy ulicami miasta, ulicą Skalbmierską w marszu milczenia do lasku działoszyckiego by zapalić znicze przed Pomnikiem Żydowskim ,wysłuchać krótkiej historii przedstawionej przez Pana Sławomira Pyła i pomodlić się nad zbiorowymi mogiłami. To tam leży kilkaset naszych przodków! Naszym obowiązkiem jest pamiętać i pamiętamy! Dziękujemy Panu Sławomirowi za wszystkie opowieści!

Główna część uroczystości miała jednak miejsce w murach synagogi.. W ramach współpracy prof. Huberta Chudzio i Jessicki Szczepańskiej wyemitowany został film pt. „Ale myśmy nie zdążyli…”, z wywiadami Działoszan żydowskiego pochodzenia, którym udało się przeżyć; jak im się żyło, jak wspominają te czasy. To był niesamowicie wzruszajacy moment tych cudownych wydarzeń.  Na koniec występ zespołu Besides. Koncert składał się głównie z utworów instrumentalnych, inspirowanych losami mieszkańców żyjących w cieniu obozu podczas II wojny światowej. Występom towarzyszyła przepiękna oprawa świetlna.

Całość wyglądała niesamowicie!

DZIĘKUJEMY DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM OSOBOM!


 • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Działoszycach
 • Elektroniczna Skrzynka Podawcza
 • Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego
 • Aplikacja door to door
 • Rozlicz PIT w gminie Działoszyce
 • Program Czyste powietrze
 • Powrzechny Spis Rolny 2020
 • Znak Projektu Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego i Unii Europejskiej
 • 100 rocznica odzyskania niepodległości
 • Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JST
 • ratusz.pl