Obchody Narodowego Święta Niepodległości - Urząd Miasta i Gminy w DziałoszycachUrząd Miasta i Gminy w Działoszycach
A A+ A++ Kontrast

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

14-11-2022

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał niepodległość. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Dokonano tego powstańczym wysiłkiem zbrojnym i codzienną pracą organiczną. Sukces ten był możliwy dzięki zaangażowaniu całego Narodu, który w walce o niepodległość Ojczyzny potrafił zjednoczyć się pod mądrym przywództwem polityków reprezentujących wszystkie nurty i stronnictwa. Niepodległość wywalczona w 1918 roku jest darem, który my dzisiaj powinniśmy strzec. Wolność została nam zadana, byśmy ją budowali w ramach narodowej wspólnoty. Jest tym co powinno nas łączyć a nie dzielić. Pamiętajmy, że wskrzeszony 104 lata temu ogień wolności, to nie tylko wydarzenia historyczne i minione dzieje, ale przede wszystkim nasze obecne postawy i działania. Czerpiąc z doświadczeń poprzednich pokoleń pamiętajmy, że to MY wszyscy mamy wpływ na to jak wygląda rzeczywistość i w jakiej atmosferze żyjemy.

Dziś żyjemy w wolnej Polsce. Każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy. Mamy możliwość decydowania o sobie. Wiemy, że nikomu nie wolno się narzucać, warto jednak docierać do świadomości ludzi w sprawach najważniejszych, związanych z bytem narodu. Niezależnie od różnic politycznych, które są rzeczą normalną, powinniśmy się porozumieć. W obecnym czasie przy tych zagrożeniach zewnętrznych jak i tych powstających wewnątrz naszego państwa nie pozwólmy na podział Naszego Narodu.

Cieszymy się, że wśród uczestników dzisiejszej uroczystości są uczniowie z naszych szkół oraz dzieci, gdyż dzisiejsza uroczystość jest dla nich praktyczną lekcją historii. Dzięki bohaterstwu naszych przodków, mamy dziś własny kraj, terytorium, hymn, flagę, godło, a także instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy po polsku.

Mieszkańcy Gminy Działoszyce uczestnicząc w uroczystościach z okazji 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości wyrażają swoją wdzięczność i szacunek wobec Polaków, którzy w walce o wolną, niepodległą Polskę oddali to co najważniejsze dla człowieka, oddali swoje życie. Naszą powinnością i obowiązkiem jest o tym pamiętać. Niech dobro niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej i naszej małej Ojczyzny  jaką jest Gmina Działoszyce będzie dla nas życiowym celem, a poprzez uczciwą pracę dążymy do jej ciągłego rozwoju.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Dziękujemy mieszkańcom naszej Gminy, organizacjom, delegacjom, młodzieży szkolnej i przedszkolnej, dzieciom, wychowawcom i nauczycielom, dyrektorom placówek oświatowych, mażoretkom, pocztom sztandarowym, ochotniczym strażom pożarnym, Orkiestrze Dętej z Dzierążni, Radnym Rady Miejskiej, Radnym Rady Powiatu, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Działoszycach oraz Księdzu Proboszczowi za odprawienie Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.


 • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Działoszycach
 • Elektroniczna Skrzynka Podawcza
 • Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego
 • Aplikacja door to door
 • Rozlicz PIT w gminie Działoszyce
 • Program Czyste powietrze
 • Powrzechny Spis Rolny 2020
 • Znak Projektu Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego i Unii Europejskiej
 • 100 rocznica odzyskania niepodległości
 • Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JST
 • ratusz.pl