Miesiąc ekonomii w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Działoszycach - Urząd Miasta i Gminy w DziałoszycachUrząd Miasta i Gminy w Działoszycach
A A+ A++ Kontrast

Miesiąc ekonomii w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Działoszycach

27-03-2023

W Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Działoszycach mija właśnie miesiąc ekonomii.

W marcu w szkole realizowany był projekt pt. „Marzec, w naszej szkole miesiącem Ekonomii”. 

W ramach projektu: Przez cały miesiąc młodzież mogła zdobywać wiedzę na temat pieniądza, Narodowego  Banku Polskiego, banków komercyjnych.

   W dniu 10.03.2023r.  w szkole odbyły się warsztaty. Temat warsztatów to “ Zadania Banku Centralnego . Jestem klientem banku komercyjnego”. Organizatorami  była działająca w naszej szkole Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej . Warsztaty były częścią realizacji III edycji programu „Złote Szkoły NBP”.

W warsztatach brali udział uczniowie klas VI-VIII.  W warsztatach uczestniczył pan dyrektor Marcin Szymbra oraz gość specjalny pan Łukasz Pastuszyński-Główny Specjalista ds. Komunikacji Społecznej  w Oddziale Okręgowym NBP w Kielcach.

Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się:

1.Jakie są najważniejsze zadania banku centralnego.

2.Wykazano różnice między bankiem centralnym a bankami komercyjnymi.

3.Określono wpływ, jaki na życie codzienne obywateli mają działania Narodowego Banku Polskiego.

4.Jak wygląda działalność banków komercyjnych.

5.Poznaliśmy prawa konsumenta – klienta banku.

6.Decyzje związane z wyborem oferty bankowej.

7. Poznaliśmy w jaki sposób zabezpiecza się banknoty przed fałszowaniem.

W dniu 20.03.2023r. odbyła się debata na temat „Jak lepiej robić zakupy:  za oszczędności, czy może na kredyt?”.  Organizatorami  jest również działająca w naszej szkole Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej:  Natalia, Zuzia, Klaudia, Milena, Daria, Natalia, Nikola, Emilia, Bartek. Warsztaty też były częścią realizacji III edycji programu „Złote Szkoły NBP”. W debacie wzięli  udział uczniowie klas VI-VIII.  Gośćmi debaty był pan dyrektor Marcin Szybra oraz gość specjalny przedstawiciel banku komercyjnego pan Bogdan Chałuda Dyrektor Krakowskiego Banku Spółdzelczego oddział w Działoszycach. W debacie wzięły udział dwie drużyny: Propozycji i Opozycji, których członkowie  wypowiadali się na dany temat. Mówcy obydwu drużyn w interesujący sposób argumentowali jak lepiej robić zakupy: za oszczędności, czy może na kredyt?

 W dniu 08.03.2023r. Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej odwiedziła przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Działoszycach, gdzie przeprowadziła warsztaty na temat pieniądza i jego wartości. W interesujący sposób opowiadali o pieniądzach swoim młodszym koleżankom i kolegom. Oprócz wspólnych zabaw i opowieści, uczniowie mogli zadawać pytania starszym kolegom. Ponadto mogli zaprojektować swój banknot.

Nauczyciele wychowawcy klas VI-VIII na godzinach do dyspozycji wychowawcy, matematyki, wos-u przeprowadzili lekcje o tematyce ekonomicznej: Po co ludziom pieniądze Działalność Narodowego Banku Polskiego oraz banków komercyjnych. System bankowy w Polsce. Ekonomia w moim domu.


 • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Działoszycach
 • Elektroniczna Skrzynka Podawcza
 • Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego
 • Aplikacja door to door
 • Rozlicz PIT w gminie Działoszyce
 • Program Czyste powietrze
 • Powrzechny Spis Rolny 2020
 • Znak Projektu Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego i Unii Europejskiej
 • 100 rocznica odzyskania niepodległości
 • Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JST
 • ratusz.pl